Як будувати план особистого розвитку

Practical Product Design
Practical Product Design
6 min readApr 6, 2023

--

Як будувати план особистого розвитку

Від Yuri Ternytsky

«Мета без плану є лише бажанням»,
Антуан де Сент-Екзюпері

Я вирішив написати цей пост, бо дуже шкодую що зрозумів як будувати кар’єру лише після того як розміняв третій десяток. Хоча приєднався до дизайну в свої 21. Це мені коштувало декількох «втрачених років».

Сподіваюсь вам цей підхід буде корисним. Отже, ось моя історія.

В далекому 2006-му році я не планував побудувати кар’єру дизайнера. Я був голодним студентом, та хотів заробити пару гривень. Однак з часом мій підробіток перетворився на повноцінну зайнятість. Тому я вирішив більш цілісно подивитися щоб зрозуміти куди хочу рухатись далі.

Це звучить серйозно та по-дорослому. Але тоді я й гадки не мав як це на практиці. Підвищувати майстерність? Вдосконалювати навички? Але чому варто вчитись в першу чергу?

Кради як художник

Рок-музиканти у своїх інтерв’ю, які я полюбляв читати підлітком, розповідали про вплив інших артистів на їхню творчість. І дійсно, щоб досягти успіху в шоу-бізнесі потрібно створити до певної міри унікальне звучання та імідж. Навіть в рамках одного жанру.

Гм… це цікава ідея, яку можна використати.

З моєї точки зору дизайнери, на відміну від музикантів чи художників, є скоріш практиками та… інженерами. Тому візуальний почерк та імідж це не зовсім про нас. Нас скоріше може відрізняти стиль мислення та збірник тактичних комбінацій (playbook) для вирішення практичних задач.

Але якщо стиль кожного музиканта чи гурта можна описати за допомогою стиля гри, рифів чи іміджу. То як може описати «стиль» продуктового дизайнера?

План особистого розвитку

Помилкою є стверджувати що мій досвід роботи дизайнера ідентичний досвіду будь-якого іншого дизайнера. Кожен з нас, як фахівець, сформувався у власному середовищі. Працював над різними проєктами, в різних галузях чи типах компаній. Як наслідок кожен з нас має одні навички розвинуті краще за інші.

Розвиваючи ідею з 12 ключовими компетенціями дизайнера, в нас з Танею Зав’яловою з’явилась ідея перетворити їх на фреймворк. В тому числі для того, щоб зрозуміти якими є сильні сторони кожного з нас. І що потребує покращення.

Ба більше, якщо ми застосуємо продуктове мислення та будемо розглядати нашу роботу як «сервіс», що допомагає бізнесу створювати додаткову цінність. То проаналізувавши конкурентів та вимоги ринку зможемо побудувати роадмап розвитку наших послуг. Інакше кажучи, план особистого розвитку (Personal Development Plan, PDP).

12 ключових компетенцій дизайнера: бізнес мислення, продуктова стратегія, контентна стратегія, основи програмування, якісні дослідження, кількісні дослідження, аналіз даних, генерація ідей, фасилітація та переговори, проектування досвіду користувача, проектування взаємодії та візуальний дизайн.

Три кроки для побудови плану особистого розвитку

З моєї точки зору побудова плану особистого розвитку складається з трьох кроків:

  1. Крок №1: оцінити нинішній рівень володіння ключовими компетенціями дизайнера.
  2. Крок №2: створити майбутнє бачення себе, як дизайнера.
  3. Крок №3: перетворити бачення на план дій.

Але давайте розглянемо кожен з них окремо.

Крок №1: оцінити нинішній рівень володіння ключовими компетенціями дизайнера.

Перед проєктуванням покращення продукту я полюбляю заміряти нинішні показники. Це дозволяє зрозуміти наскільки успішними видались мої ідеї та зусилля.

Якщо ми розглядаємо нашу роботу як сервіс, то чудовою ідеєю буде оцінити нинішній рівень володіння компетенціями продуктового дизайнера. Для цього можна використовувати шкалу від 1 до 5, але ви можете використовувати будь-яку іншу.

Якщо різниця між «1» та «5» здається очевидною, то як «2» має відрізнятися від «4»?

Це слушне запитання. Для цього я буду використовувати спрощену модифікацію Шкали майстерності від Nate Schloesser. Критерії до кожного рівня можуть здаватися дуже амбітними. І це чудово підходить до плану, бо можливості для зростання стають очевидними.

Отже:

  • «0»: я знаю не знаю що це, або не знаю як це застосовувати на практиці.
  • «1»: я маю невеликий практичний досвід (0–3 роки) і можу виконувати роботу під наглядом більш досвідчених колег.
  • «2»: мій досвід (2–5 років) дозволяє здійснювати нагляд менш досвідчених колег.
  • «3»: я маю значний досвід (4–10 років) щоб починати навчати інших.
  • «4»: я маю значний досвід включно з досвідом лідерства чи менторства (8+ років) та можу виступати експертом із застосування цієї компетенції.
  • «5»: мій практичний досвід включно з досвідом лідерства чи менторства (10+ років) дозволяє створювати нові підходи та впливати на розвиток індустрії.
Результат оцінки нинішнього стану володіння компетенціями.

Крок №2: створити майбутнє бачення себе як дизайнера

Щоб створити план — потрібна мета. Вона має бути амбітною, але водночас реалістичною. Адже мета яку не можна досягти рано чи пізно призведе до розчарування. І суттєво вплине на наше ментальне здоров’я.

Для цього варто себе запитати: ким я хочу працювати та де через 5 років від сьогодні ?

Якщо ви бачите себе, скажімо дизайнером в Google чи фрілансером на Гоа — це чудові ідеї. Лишилося лише зрозуміти які навички і як варто вдосконалити, щоб досягти цієї мети.

Наприклад, подивімося на першу-ліпшу вакансію Senior Product Designer в Google. Ви також можете взяти будь яку іншу.

Відносно нинішнього рівня володіння компетенціями, які навички варто вдосконалити, щоб відповідати вимогам з цієї вакансії?

Підказка: ви також можете додавати знання мов чи технологій до списку компетенцій, якщо це необхідно.

Порівняння нинішнього стану та володіння компетенціями через 5 років у майбутньому.

Крок №3: перетворити бачення на план дій

Щоб створити план розвитку, різницю між нинішнім та майбутнім станом кожної з компетенцій варто перетворити на завдання та організувати у список. Наприклад: «вдосконалити володіння якісними дослідженнями з 0 до 2», «розвинути бізнес мислення з 1 до 2» тощо.

Після цього задати собі три запитання:

  1. Як саме я зможу їх вдосконалити?
    Який курс чи тренінг мені в цьому допоможе? Чи може є сенс знайти проєкт чи компанію де заохочується застосування цієї компетенції на практиці?
  2. Коли я це зроблю?
    Для того, щоб план був дієвим, кожне завдання мусить мати дедлайн. Я раджу використовувати більш абстрактні часові рамки, на кшталт кварталів, півріч чи навіть років.
  3. Скільки це буде коштувати?
    Вдосконалення кожної навички потребує часу, зусиль та часто грошових інвестицій. План особистого розвитку мусить мати бюджет. Хай навіть дуже приблизний.

Наприклад, я вдосконалю знання кількісних досліджень з 1 до 2, якщо прочитаю книжку «…», тренінг «…» та відвідаю курс «…». Також я планую виконати 2 проєкти, щоб закріпити знання на практиці та покласти кейси в портфоліо. Я очікую цього досягти наприкінці 2025 року. Мій бюджет буде х.

Виконавши таку вправу я більше ніж переконаний, що у вас вийде список щонайменше з 5 пунктів. Чи не так? Це чудово, адже за 5 років можна багато чому навчитися.

Однак одночасно витрачати всі наявні ресурси на вдосконалення всіх важливих для вас навичок навряд чи буде мудрішим рішенням. Та й загальна вартість інвестицій в освіту може легко фруструвати. Адже навчатися у професіоналів — дорого.

В такому випадку я користуюсь правилом, що нагадує принцип Парето. А саме — вибрати 2 (дві) компетенції які на нашу думку є найважливішими в цьому списку. І на основі цього побудувати послідовність дій та поставити дедлайни.

Таким чином можна почати виконувати план особистого розвитку, рухаючись маленькими кроками до мрії. Майбутнього бачення себе, як дизайнера.

Підказка: ми живемо в світі в якому змінюються не тільки реальності ринку, а ще й наші власні мрії та очікування. Тому я раджу десь раз на рік переглядати своє майбутнє бачення та план особистого розвитку. Це мудре рішення, адже дієвий план мусить бути достатньо гнучким.

Темплейт цього плану в pdf можна скачати тут (Google Drive). Також ми сворили калькулятор в Google Shets, окремо файл в xlsx можна скачати тут (Google Drive).

--

--